Türkçe Doğal Dil
İşleme Online
Yarışma Programı
AŞAĞI KAYDIR Türkçe Doğal Dil İşleme Yarışmamıza göstermiş olduğunuz yoğun ilgiden ötürü herkese teşekkür ederiz. Türkçe Doğal Dil İşleme Veri Paylaşım Seti Örnek Proje Tanıtım Sunumu
 
1 Temmuz 2020 – 31 Temmuz 2020

Türkçe Doğal Dil İşleme Online Yarışma Programı


Neler İçeriyor ?


 • Türkçe Metin Düzeltme
 • Tanımlanan Veriler Üzerinden Soru Cevap İşlemleri
 • Doğal Dil Anlama
 • Doğal Dil Üretimi
 • Türkçe Doğal Dil İşleme’de Bağlamsa Anlama Teknikleri
 • NLP Kütüphanelerinin Geliştirilmesi, Veri Setleri Oluşturma
 • Türkçe Karakter Tanımlama

Yarışma Sunumları


 • Yarışmamız 31 Temmuz 2020 tarihinde sona erecektir. Bu nedenle 31 Temmuz 2020 tarihi saat 23:59’a kadar projenize ait tüm dokümanlarınızı, bilgilendirmeleriniz GitHub’a yüklemeniz gerekmektedir. 
 • GitHub proje yükleme sürecinde “Acıkhack2” etiketini kullanarak yükleme yapmalısınız. Ayrıca ekip halinde başvuran kişiler mutlaka ekip adlarını da eklemelidir. 
 • Yukarıda bahsi geçen saate kadar projesini sisteme yüklemeyen kişilerin projeleri değerlendirilmeyecektir.
 • Projeleriniz 11 Ağustos 2020 tarihi Salı günü saa 13:00’dan itibaren Zoom üzerinden değerlendirilmeye başlanacaktır. Bu bağlamda her takıma saat ve zoom link bilgisi sizlere iletilecektir. 
 • Yukarıda bahsi geçen tarihde ekipler tüm üyeleri ile birlikte hazırladıkları sunumları üzerinde jüri ve mentörlerimize sunumlarını gerçekleştirecektir. 
 • www.acikhack.com adresinde sunum formatı ile ilgili başlıkları içeren bir dosya hazırlanmış ve yüklenmiştir. Burada belirtilen başlıklara sadık kalmanız gerekmektedir. Format olarak istediğiniz formatta sunum yapabilirsiniz. 
 • Sunum esnasında geliştirmiş olduğunuz projeniz ile ilgili bir demo gösterimi yapmanız gerekmektedir. Bu bağlamda sunum esnasında herhangi bir problem yaşanmaması adına projeniz ile ilgili sunumunuza ek olarak proje demo video çekimi de talep edilmektedir.
 • Hazırlamış olduğunuz sunumu ve videonuzu 11 Ağustos 2020 tarihinden sonra GitHub hesabınıza yüklemeniz zorunludur. Bu bağlamda en geç 14 Ağustos 2020 tarihinde kadar sunum ve videonuzu GitHub’a yüklemenizi talep ediyoruz. 
 • Projeleriniz aşağıda belirtilen ana başlıklar kapsamında 100 puan üzerinden değerlendirilecektir:
  • Projenin Türkçe Doğal Dil İşlemeye katkısı
  • Yaratcılık - inovasyon - Proje Yönetimi
  • Sunum Performansı
  • GitHub üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar, oluşturulan kütüphaneler
 • Katılımcılar jüri ve mentör heyetine yaptıkları sunumu GitHub hesaplarına da yüklemek zorundadır.

Ödüller


Jüri & Mentör Üyeleri

 

Alara Dirik

Glasgow Üniversitesi


Murat TAN

TÜBİTAK BİLGEM


Ramazan Gökay

TÜBİTAK BİLGEM


Emir Karşıyakalı

Kommunity.com KurucusuEser Özvataf

acik-kaynak.org, Dev İzmir


Yusuf Yiğit

TRT


Emrah Budur

Garanti BBVA Teknoloji


Enes Bulut

Garanti BBVA TeknolojiProf. Dr. Olcay Taner Yıldız

Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği


Dr. Ömer Güneş

Oxford Üniversitesi - Pembroke Koleji


Necmettin Çarkacı

TRT World


Kemal Can Kara

Kariyer.netHarun Aksaya

Marmara Üniversitesi


Uğur Atmaca

Hackathon Türkiye Kurucusu


Şükrü Bezen

ODTÜ Bilişsel Bilimler Bölümü


Bulut KaradağSeyfullah Tıkıç

Vakıf Katılım Bankası
Katılım Şartları • Yarışmacılar başvuru formunu doldururken girdikleri tüm bilgilerin doğru olduğunu kabul eder.
 • Katılımcılar, başvuru sürecinde; kendilerini, takım arkadaşlarını ve proje fikirlerini anlatan bir sunum hazırlamak zorundadır. Söz konusu sunumu Google Drive ya da Dropbox gibi bir bulut alanına yükleyip, söz konusu alanın linkini başvuru formunun en alt kısmında yer alan alana girmek zorundadır.
 • Yarışmaya katılım bireysel ya da takım halinde olabilir. Takımlar en fazla dört katılımcıdan oluşabilir.
 • Yarışma kapsamında hazırlanacak sunumda takım üyelerinin tamamının proje kapsamında görev tanımları yapılmalıdır.
 • Yarışma süresince geliştirilecek kodların GitHub’da paylaşımı zorunludur. Bu bağlamda tüm yarışmacılar projeleri ile ilgili gerekli dokümantasyonu yapmak zorundadır.
  Yarışmacılar, Türkçe Doğal Dil İşleme ile ilgili yaptıkları çalışmaları Platform ile paylaşmalıdır.
 • Yarışmacılar proje geliştirme süresince GitHub üzerinden para ile satın aldıkları kütüphaneleri kullanılamaz.
 • Yarışmacılar, yarışmaya mevcut durumda üzerinde çalıştıkları projelerini sunamaz.
 • Yarışma süresince, yarışmacıların daha önce başka yerde yayınlanmış ya da satılmış projeleri kullanılamaz.

TR OPEN SOURCE

Alara Dirik, Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Bölümleri’nden mezun olmuştur.

Yüksek lisans eğitimini University of Glasgow'da Veri Analitiği dalında sürdürmektedir ve "Görüntü İşleme ile Gerçek Zamanlı Topluluk Analizi" üzerine tezini yazmaktadır.

Mergen AI Danışmanlık şirketinin kurucusu olan Alara Dirik, yazılım ve veri bilimi danışmanlığının yanı sıra Amerika merkezli veri bilimi öğrenim platformu Springboard'da mentörlük yapmaktadır.

Murat TAN, 1978 Aksaray doğumludur. 2000 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği'nde lisans eğitimini tamamlamıştır. Yüksek lisansına, İstanbul Şehir Üniversitesi Bilgi Güvenliği Mühendisliği Bölümü’nde devam etmektedir, tez aşamasındadır.

Özel sektörde Armada Bilgisayar, Borusan Holding ve Telenity firmalarında çalıştıktan sonra 2007 yılında TÜBİTAK BİLGEM’de Araştırmacı olarak işe başlamıştır.  Askeri Mesajlaşma Sistemleri projelerinde İş Paketi Sorumlusu ve Takım Lideri olarak görev almıştır.

Akabinde, TÜBİTAK BİLGEM’de “Metin Analizi” projelerinde proje Yöneticisi olarak görev yapmakta, “Türkçe Doğal Dil İşleme” konularında çalışmalarına devam etmektedir.

Ramazan Gökay, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde lisans eğitimini tamamlamıştır. 2019 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği'nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

2014-2016 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi  Elektrik-Elektronik Mühendisliği Robotik Laboratuvarı'nda araştırma asistanı olarak çalışmıştır. 2016 yılından itibaren TÜBİTAK BİLGEM BTE bünyesinde yer alan Konuşma ve Dil İşleme Sistemleri Grubu'nda araştırmacı olarak çalışmakta olup 2019 yılından itibaren proje yöneticisi olarak da görev almaktadır.

Makine öğrenmesi, otomatik konuşma tanıma, konuşmacı doğrulama, konuşma iyileştirme ve insan-makine etkileşimi konuları üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Emir Karşıyakalı, Kommunity.com, Moneo Yazılım A.Ş., Kodilan.com'un girişimcisidir. Aynı zamanda yazılım mimarı ve DevOps meraklısı olarak kendini tanımlamaktadır.

Açık kaynak ekosisteminin gelişmesi için pek çok projeler geliştirmiş, açık kaynak teknolojiler üzerine konferanslarda konuşmacı olarak katılım sağlamıştır.

İstanbul PHP & Full Stack topluluklarının kurucusu ve organizatörüdür.

Eser Özvataf DevOps, IT süreçleri, organizasyon çevikliği, ürün ve proje yönetimi ve kültürel dönüşüm alanında uzmanlaşmış; Setur'da Yazılım Süreç Lideri olarak çalışmasının yanısıra özel zamanlarında da yazılım sektörü ve yazılım geliştirme ekseninde Twitch, GitHub, Medium v.b. ortamlarda üretken olmaya çalışmaktadır.

Halihazırda Dev İzmir, JStanbul ve acik-kaynak.org organizasyon ekiplerinde yer almaktadır.

2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Aynı yıl NETAŞ yazılım geliştirme departmanında göreve başlamıştır. 2008 yılından itibaren sırasıyla Microsoft Kanada, Amerika ve Türkiye ofislerinde Bing arama motoru projesinde çeşitli görevlerde bulunmuştur.

2019 yılında yeni nesil yazılım geliştirme süreçleri hakkında danışmanlık hizmeti sunmak üzere Opsile firmasında kurucu ortak olarak yer almıştır. Aynı yıl içerisinde TRT Bilgi Teknolojileri Daire Başkan Yardımcısı olarak göreve başlayan Yusuf Yiğit, halen Tübitak TEYDEB programında BİLTEG yürütme kurulu üyesi olarak yer almaktadır.

Emrah Budur, Garanti BBVA Teknoloji’de doğal dili anlama konusunda yazılım geliştirmektedir. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Neuroscience alanındaki tezi ile almıştır.

Stanford Universitesi Massive Mining Data Sets lisansüstü sertifika programını tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde insan bilgisayar etkileşimi üzerine doktora yapmaya başlamıştır.

Doktora tezi kapsamındaki araştırmalarına Şubat-2020'den itibaren Stanford NLP Lab çatısı altında ziyaretçiöğrenci olarak devam etmektedir. Bu araştırma sürecinde doğal dil işlemedeki güncel tekniklerin Türkçe veriler üzerinde uygulanmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Enes Bulut, Garanti BBVA Teknoloji firmasında doğal dil işleme ve sanal asistan projelerinde yazılım geliştirici ve mimari mühendisi görevlerini sürdürmektedir.

Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde 2012 yılında lisans ve 2015 yılında yüksek lisans öğrenimlerini tamamladıktan sonra, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde doktora adayı olarak sanal asistanların anlama yeteneklerini artırma ve farklı sanal asistanların bir arada çalışabilirliği üzerine doktora tezi çalışmalarına devam etmektedir.

Özel sektörde 2012 yılından bu yana çalıştığı çeşitli firmalarda bağlı ve büyük veri, nesnelerin interneti, anlamsal ağ ve zeki sistemler alanlarıyla iç içe bir şekilde Türkçe doğal dil işleme alanında çalışmaktadır.

Bu çalışmalar sırasında TÜBİTAK 1001, TÜBİTAK 1501 ve Celtic-Plus (CELTIC-NEXT) projelerinde geliştirici ve yürütücü olarak görev almıştır.Açık kaynak ekosisteminin gelişmesi ve Türkçe doğal dil işleme alanında açık kaynak yazılımların artması amacıyla çalışmalar yapan Türkiye Açık Kaynak Platformu’nda geliştirici ve koordinatör olarak görev almaktadır.

Prof. Dr. Olcay Taner Yıldız Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra yine Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Doktora ve yüksek lisans çalışmaları sırasında araştırma görevlisi olarak Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde görev yapmıştır.

Bir sene Minnesota Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde TÜBİTAK desteği ile doktora üstü araştırmacı olarak çalışmıştır. Yurda dönüşünü izleyen 2006 yılında Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde yardımcı doçent olarak çalışmaya başlamış, 2018 yılından beri de profesör olarak aynı bölümde görev yapmaktadır.

Dr Omer Gunes, Quill Junior Research Fellow, Computer Science, Pembroke College

Deneyim

Dr Omer Gunes, Oxford Üniversitesi’ne bağlı Pembroke Koleji’nde doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmaktadır. 2010-2017 yıllarında, bir ERC projesi olan DIADEM projesinde görev almış, bu proje esnasında, belirli dikeylere yönelik otomatik veri çıkarma yöntemleri ile elde edilen metin verilerini, gözetimsiz öğrenme ve derin öğrenme yöntemleri ile işleyen bir sistem geliştirmiştir. 2017 yılında günümüze kadar ise, Pembroke Koleji’nde geliştirilen Quill projesinde, doğal dil işleme tekniklerini, hukuk, tarih ve dijital beşeri bilimler alanlarında uygulamaktadır. Yine aynı süreç içerisinde, Londra merkezli DeepZen şirketinde uzun metinlere yönelik geniş ölçekli ses sentezlemeye yönelik, dogal dil işleme teknikleri geliştirmektedir.

Araştırma Alanları

Deep Learning, Machine Learning, Natural Language Processing, Information Extraction, Emotion Recognition

Eğitim

Oxford Üniversitesi (Doktora / Computer Science)
New York Üniversitesi (Yüksek Lisans / Computer Science)
Galatasaray Üniversitesi (Lisans / Bilgisayar Mühendisliği)

Hazırlanıyor...

İsmim Kemal Can Kara. 33 yaşında, evli, 1 çocuk babasıyım. Kadıköy Anadolu Lisesi ve sonrasında İstanbul Ticaret Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. 2020 itibariyle Gebze Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans bölümüne devam ediyorum. Yine 2020 itibariyle Kariyer.net’te Arge Müdürü olarak çalışıyorum.

Yaklaşık  4 yıldır makine öğrenmesi ve doğal dil işleme alanlarında çalışıyorum. Son yıllarda çalıştığım projeler, arama iyileştirme, içerik ve davranış bazlı öneri sistemleri, döküman sınıflandırma konularını içermektedir. Böyle bir topluluk içerisinde yer alarak bu alanlarda çalışma yapan herkesle tanışma ve birlikte değer üretme fikrini oldukça heyecan verici buluyorum.

1988 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden mezun oldu. 2 yıl ODTÜ’de uzman olarak çalıştı. Çeşitli yazılım projelerinde yer aldı.

2012 yılında Marmara Üniversitesi’nde uzman olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Bilişim Anabilim Dalı’nda master eğitimine başladı ve 2014 yılında master tezini tamamladı.

Akabinde İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümünde doktora programına kabul edildi. Halen doğal dil işleme alanında doktora çalışmalarına devam etmekte ve vakit buldukça bisiklet sürmektedir. Elif’in eşi, Uraz’ın babasıdır.

Uğur Atmaca, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur.

Yazılımın her alanında, her boyutta projeler geliştirmiş bir yazılım geliştiricidir.
Şu anda Amerika'daki bir startupa uzaktan danışmanlık vermektedir. Hackathon Türkiye topluluğunun kurucusudur.

Şükrü BEZEN ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğinden lisans ve yüksek lisans derecelerini tamamlamıştır, şu anda ODTÜ Bilişsel Bilimler bölümünde ikinci yüksek lisansına devam etmektedir.

Son 8 yıldır makine öğrenmesi, son 3 yıldır ise doğal dil işleme alanlarında çalışmaktadır. Hobileri arasında makine öğrenmesi alanında eğitimler vermek ve programlama yarışmalarına katılmak yer alır.

10 yılı aşkın süredir Bilgi Teknoloji sektöründe çalışmakta olup, halen İstanbul Ticaret Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği doktora programına devam etmektedir. Bulut Karadağ, Türkiye'nin kamu bankaları arasındaki ilk yerinde AR-GE merkezi olan Vakıf Katılım AR-GE Merkezi'nin yöneticisidir. Kendi blogunda bilimsel ve akademik çalışmalar yayınlamasının yanı sıra, Ar-Ge ve EU projeleri yönetmektedir.

Kendisi 2019 senesinin başında İstanbul Büyükşehir Belediyesi - Zemin İstanbul Platformu'nda yapılan Hackathon yarışmasında birinci olmuştur.

Seyfullah Tıkıç, Anadolu Üniversitesi Uçak Gövde Motor Bakım ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun olmuştur. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans programını bitirmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Doktora programına devam etmektedir.

Eskişehir yazılım üssü kuluçka merkezinde finansal tablo analizi ve tahminlemesi üzerine bir girişimi olmuştur. Profesyonel iş hayatına e-ticaret yazılımları ile başlamıştır. Çeşitli bankalar için CRM yazılımlarının geliştirilmesinde görev almıştır. Banka krediler yazılımları üzerine çalışmıştır. Telekom şirketleri üzerine CRM yazılımları geliştirmıştır.

Şu an, Vakıf Katılım Bankasında Fon Kullandırma / Fiyatlama Yazılım Geliştirme Teknik Mimar görevini sürdürmektedir. Evli, bir kız, bir erkek çocuğu vardır.