TÜRKİYE AÇIK KAYNAK
PLATFORMU
Çevrim içi Pardus
Yarışma Programı
Sonuçlandı
AŞAĞI KAYDIR KAZANANLAR
 

TÜRKİYE AÇIK KAYNAK PLATFORMU Pardus Uygulama Geliştirme Yarışması


Yarışmanın Kapsamı

Türkiye Açık Kaynak Platformu tarafından yürütülen “PARDUS’un Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında, proje paydaşlarının desteğiyle “Çevrimiçi PARDUS Yarışması” düzenlenmektedir. Yarışma kapsamında, PARDUS ve açık kaynak yazılım teknolojilerinin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve destek verilmesi amaçlanmaktadır. Yarışma süresince yoğun eğitim ve mentörlük verilmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda yarışma öncesinde 5 gün eğitim verilecek, ardından 5 gün sürecek yarışma başlatılacaktır. Katılımcılardan aşağıda belirtilen konu başlıklarında uygulama geliştirmeleri beklenmektedir.


 • Kullanıcı deneyimini iyileştirmek
 • Etkileşimli Tahta Uygulamaları Geliştirmek 
 • Eğitim: Temel formasyon uygulamaları geliştirme
 • Antivirüs yönetim arayüzleri geliştirmek
 • GTK Tabanlı uygulama mağazaları oluşturmak
 • Elektron tabanlı sistem altyapısı oluşturmak 
 • QEMU için arayüz yazılımı geliştirmek 
 • QT, Electron, GTK uygulamaları geliştirmek

Katılım Şartları


  • Yarışmacılar başvuru formunu doldururken girdikleri tüm bilgilerin doğru olduğunu kabul eder.
  • Katılımcılar, başvuru sürecinde; kendilerini, takım arkadaşlarını ve proje fikirlerini anlatan bir sunum hazırlamak zorundadır. Buna ek olarak yarışmacılar, söz konusu sunumu dosya ismi içinde grup bilgisi olacak şekilde sunum ve videosunu https://bulut.pardus.org.tr/s/Zm7dRXTDcNHoYWc alanına yükleyip, ilgili linki başvuru formunun en alt kısmında yer alan alana girmek zorundadır.
  • Yarışmaya katılım bireysel ya da takım halinde olabilir. Takımlar en fazla dört katılımcıdan oluşabilir.
  • Yarışma kapsamında hazırlanacak sunumda takım üyelerinin tamamının proje kapsamında görev tanımları yapılmalıdır.
  • Yarışma süresince geliştirilecek kodların kod.pardus.org.tr ’de paylaşımı zorunludur. Bu bağlamda tüm yarışmacılar projeleri ile ilgili gerekli dokümantasyonu yapmak zorundadır. Yarışmacılar, Pardus ile ilgili yaptıkları çalışmaları Platform ile paylaşmalıdır.
  • Yarışmaya katılacak projeler Açık Kaynak ve/veya özgür yazılım lisanslarla sunulmalıdır.
  • Yarışmacılar, yarışma tarihinden önce geliştirdiği ve mevcut durumda üzerinde çalıştıkları projelerini sunamaz.
  • Yarışmacılar, projelerinde kullandıkları her türlü bileşen, kütüphane, araç v.b. yazılımların lisans koşullarını kontrol etmekle ve onlara uyum göstermekle yükümlüdür.
  • Yarışma süresince, yarışmacıların daha önce başka yerde yayınlanmış ya da satılmış projeleri kullanılamaz.
  • Proje çıktısı herhangi bir emülasyon aracı olmadan düzgün bir şekilde pardus üzerinde çalıştırılmalıdır.

Ödüller


Sponsorlar

Ödül Sponsoru


Mentör Üyeleri

 

Ali Orhun AKKİRMAN

HAVELSAN


Artur MEHMET

HAVELSAN


Baran SEKİN

HAVELSAN


Duygu ÖLMEZ

HAVELSANOnur KEPENEK

HAVELSAN


Emin FEDAR

TÜBİTAK


Zeki Ahmet BAYAR

HAVELSAN


Emel Şimşek

TÜBİTAK ULAKBİMMerve CEYLAN

TÜBİTAK ULAKBİM


Fatih ALTUN

TÜBİTAK ULAKBİM


Hasan KARA

TÜBİTAK ULAKBİM


Tuncay ÇOLAK

TÜBİTAK ULAKBİMOrkun BALCI

TÜBİTAK ULAKBİM


Muhammed Edip YILDIZ

TÜBİTAK ULAKBİM


Fatih Avcu

İnönü ÜniversitesiJüri

 

M. FATİH ULUÇAM

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI


Hüseyin GÜÇ

EYÜPSULTAN BELEDİYESİ


Ecir Uğur KÜÇÜKSİLLE

(Süleyman Demirel Üniversitesi


Erhan YAKUT

BinalyzeDoç. Dr. Mehmet Göktürk

Gebze Teknik Üniversitesi


Dr. Görkem Çetin

Countly


Bengü Bayyurt Çetin

HAVELSANSerdar Doğruyol

BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ


İrfan KESKİN

AFAD
Yarışma Sunumları


 • Yarışmamız 7 Mayıs 2021 tarihinde sona erecektir. Bu nedenle 7 Mayıs 2021 tarihi saat 23:59’a kadar projelerinize ait tüm bilgi ve belgeleri kod.pardus.org.tr’ye yüklemeniz gerekmektedir.
 • kod.pardus.org.tr proje yükleme sürecinde “pardusacikhack” etiketini kullanarak yükleme yapmalısınız. Ayrıca ekip halinde başvuran kişiler mutlaka ekip adlarını da eklemelidir.
 • Yukarıda belirtilen tarihe kadar projesini sisteme yüklenmeyen kişilerin projeleri değerlendirilmeyecektir.
 • Projeleriniz 10 Mayıs Pazartesi günü saat 13:00’den itibaren çevrimiçi video-konferans sistemi üzerinden değerlendirilmeye başlanacaktır. Bu bağlamda her takıma saat ve bağlantı bilgileri iletilecektir.
 • Yukarıda bahsi geçen tarihte ekipler tüm üyeleri ile birlikte hazırladıkları sunumları üzerinde jüri ve mentorlerimize sunumlarını gerçekleştirecektir.
 • www.acikhack.com adresine sunum biçimi ile ilgili başlıkları içeren bir dosya hazırlanmış ve yüklenmiştir. Burada belirlenen başlıklara sadık kalmanız gerekmektedir. Sunum biçimi olarak istediğiniz sunum biçiminde sunumunuzu hazırlayabilirsiniz.
 • Sunum esnasında, geliştirmiş olduğunuz projeniz ile ilgili bir demo gösterimi yapmanız gerekmektedir. Bu bağlamda sunum esnasında herhangi bir sorun yaşanmaması adına projeniz ile ilgili sunumunuza ek olarak “Proje Demo Video Çekimi” talep edilmektedir.
 • Yarışma boyunca üzerine çalıştığınız projeniz için hazırlayacağınız sunum ve video kaydınızı 7 Mayıs 2021 tarihinden sonra kod.pardus.org.tr hesabına yüklemeniz gerekmektedir. Bu bağlamda en geç 7 Mayıs 2021 tarihine kadar sunum ve videonuzu bulut.pardus.org.tr’ye yüklemenizi talep ediyoruz.
 • Projeleriniz aşağıda belirtilen ana başlıklar kapsamında 100 puan üzerinden değerlendirilecektir:
  • Teknoloji
  • Yaratıcılık
  • İnovasyon
  • Proje Yönetimi
  • Sunum Performansı
 • Katılımcılar jüri ve mentor heyetine yaptıkları sunumu bulut.pardus.org.tr hesaplarına yüklemek zorundadır.
TR OPEN SOURCE

Ali Orhun Akkirman, 1989 doğumlu olup Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 2003 yılından beri bilgisayarlarla ilgilenmekte olup, Ankara Üniversitesi, ABAKÜS, TÜBİTAK ULAKBİM gibi kurumlarda yazılım geliştiriciliği ve sistem yöneticiliği yaptıktan sonra HAVELSAN’da çalışmaktadır.

Gönüllü olarak Pardus’un Debian tabanına geçirildikten sonra topluluk sürümünde yazılım geliştirilmesine yönelik yerel geliştirmeler yapmıştır. Sonraki dönemlerde Sistem Yönetimi ağırlıklı işlerde çalıştıktan sonra Pardus Göç Projeleri kapsamında profesyonel hayata devam etmiştir. Halihazırda HAVELSAN’da Açık Kaynak Yazılımlar ve Liman Ürün Geliştirme Takım Lideri olarak görevini yürütmektedir.

Artur Mehmet, 1986 Özbekistan doğumlu Ahıska Türküdür. 2012 yılında Balıkesir Üniversitesi Fizik Bölümü ve 2015 Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur.

2016 da 6 ay TÜBİTAK ULAKBİM Pardus projesinde Linux Sistem Yönetimi üzerinde çalışmıştır. Daha sonrasında HAVELSAN’a geçiş yaptım. HAVELSAN’da Linux Sistem Yönetimi üzerine çalışmalar yapmaktadır. Bu etkinlikte yeni kişilerle tanışıp birlikte yeni fikirler üretme konusunda oldukça heyecan verici bulmakta.

Baran Sekin, Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümünden mezundur. Bir çok alanda projeler geliştirmiş, farklı mimarileri ve dilleri deneyimlemiştir.

 

Şuanda aktif olarak Havelsan Açık Kaynak Yazılımlar ekibinde Yazılım Mühendisi olarak çalışmaktadır.

Duygu Ölmez, eğitimini 2018 yılında Çankaya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamladı. 2015 yılında katıldığı Linux Kış Kampı ile tanıştığı açık kaynak kodlu yazılımlarla tanıştı. Mezuniyeti ile birlikte HAVELSAN’da açık kaynak projeler üzerine çalışmaya başladı. Ayrıca, bu tarihten itibaren açık kaynak üzerine çeşitli ortamlarda hem yüz yüze hem de çevrimiçi eğitimler verdi.

Fırsat buldukça https://dev.to/zduygu adresinden tecrübelerini paylaşmaya devam ediyor.

Onur Kepenek, 1988 doğumludur. 2012 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 2018'den beri Havelsan'da yazılım mühendisi olarak çalışmaktadır.

Linux sürücü geliştirme, GNU/Linux ve gerçek zamanlı işletim sistemleri üzerinde yazılım geliştirme tecrübesine sahiptir. Şu an GNU/Linux işletim sistemlerinin yönetimi ile ilgili bir projede görev almaktadır.

Kısa özgeçmiş:
Yalova Fen Lisesi
Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
Tübitak Pardus ekibinde Sistem Uygulama Geliştirici.

Pardus GNU/Linux kullanıcısı. C/C++, Python, Javascript, Vala, Rust yazar. RISC-V işlemci tasarımı ile uğraşır. Açık kaynak projeler geliştirir.

Zeki Ahmet Bayar 1999 doğumlu olup, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisidir. Üniversite hayatında özellikle Python programlama dili ile GNU/Linux Tabanlı Sistemler üzerinde Açık Kaynaklı Yazılımlar geliştirmiş olup şu anda Havelsan Açık Kaynak Yazılımları ekibinde Aday Mühendis olarak görev yapmaktadır.

Emel ŞİMŞEK 1998 yılında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. 23 yıldır yazılım sektöründe, teknik görevlerde çalışmaktadır. Önce Microsoft, F5 Networks şirketlerinde yazılım tasarım mühendisi olarak 10 yıl çalışmış daha sonra  proje yürütücüsü ve ürün yöneticisi olarak kariyerine devam etmiştir. Halen TÜBİTAK ULAKBİM Pardus projesinde görev almaktadır. Açık kaynak kodlu yazılım geliştirme, sistem mühendisliği, C, C++ dilleri, ağ programlama ve Linux sistem altyapısı konularında mentorluk yapmaktadır.

Merve Ceylan, 1990 doğumlu olup Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun olmuştur. TÜBİTAK ULAKBİM'de Açık kaynak kimlik yönetim sistemi projesi sorumlusudur

Fatih ALTUN, Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 2018 yılından beri Pardus ekibinde Yazılım Geliştirme, Depo ve Sistem Yönetimi alanlarında çalışmaktadır.

Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2014 yılında mezun oldum. 2014-2018 yılları arasında 2 farklı firmada web, mobil ve masaüstü uygulamaları geliştirdim. 2018 yılından itibaren Pardus Liderahenk projesinde yazılım geliştirmekteyim.

Tuncay ÇOLAK, Kırıkkale Üniversitesi Elektirik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezundur. TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen Liderahenk Merkezi Yönetim Sistemi projesinde yazılım mühendisi olarak çalışmaktadır.

Orkun BALCI, 1985 yılında Ankara'da doğmuştur. 2009 yılında Atılım Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olup, 2013 yılında Çankaya Üniversitesi'nde MBA Yüksek Lisansını tamamlamıştır. 2006 ve 2013 yılları arasında Sinyal İşleme, Lojistik Optimizasyonu, Finansal Analiz gibi birçok alanda çalışmış ve bir dönem Bilkent Üniversitesi'nde Yazılım Destekli Online Propaganda üzerine akademik çalışma gerçekleştirmiştir. 2013 yılı itibariyle, lise yıllarından beri etkinliklerde buluştuğu Linux camiasıyla yolları kesişerek, TÜBİTAK Pardus projesindeki görevine başlamıştır. Bir dönem Pardus Sürüm Yönetciliği görevini üstlenmiş ve halen Pardus Laboratuvarı Sorumlusu ünvanıyla TÜBİTAK'ta çalışmalarına devam etmektedir. Boş zamanlarında Türkiye MMA Federasyonu ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu bünyesinde spor aktiviteleri ile ilgilenmekte olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.

2004 yılında Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 2005 -2016 Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığında yazılım geliştirme mühendisi olarak çalışmıştır. Ocak 2016 yılından itibaren TÜBİTAK  ULAKBİM tarafından geliştirilen Lider Ahenk MYS projesinde yazılım geliştirme mühendisi olarak görev yapmaktadır

İnönü Üniversitesi, Kimya Öğretmenliği Bölümünü bitirdikten sonra sırası ile Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim dalında Yüksek Lisansını ve İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Kimya Anabilim dalında doktorasını tamamladı. Post Doktorasını Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Virginia Üniversitesinde tamamladı. Optimizasyon, Paralel Hesaplama, Derin Öğrenme ve Kemometri alanlarında çalışmaları bulunmaktadır. Halen İnönü Üniversitesine Dr. Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinden 1997'de mezun oldu. Yüksek lisansını 2006 yılında bitirdi. Van Gölü Çevresi Tarihi Eserleri Araştırma ve Uygulama Merkezinde 1997 yılında göreve başladı. 1999 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Araştırma Uygulama Merkezinde müdür yardımcısı olarak, 2005 yılında Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığında network sorumlusu olarak, 2008-2011 yılları arasında Batman Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı olarak görev yaptı. 2012 yılında Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünde göreve başladı. Halen Sistem Yönetimi ve Bilgi Güvenliği Dairesi Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Kariyerime 25 yıl önce başladım. Windows ve linux sistemlerinin kurulumu, yapılandırılması, yönetimi ve bakımı dahil olmak üzere birden fazla sistem üzerinde uzmanlaştım.
Açık kaynak dünyasındaki en son gelişmelerden haberdar olmaktan ve Linux hakkındaki en son araçları, özellikleri ve hizmetleri denemekten hoşlanıyorum.
Son 5 yıldır Eyüpsultan Belediyesi'nde sistem ve ağ yöneticisi olarak görev yapıyorum ayrıca Pardus Dönüşüm Projesini yönetiyorum.
Boş zamanlarımda açık kaynaklı uygulamaların Türkçe çevirisine katılıyorum.

Ecir Uğur Küçüksille, 1976 yılında Isparta'da doğmuştur. Sırasıyla; 1998 Ylında Lisans, 2002 yılında Yüksek Lisans, 2007 yılında doktora eğitimlerini tamamlamıştır.
1998 yılından beri Süleyman Demirel Üniversitesi'nde sırasıyla; Keçiborlu Meslek Yüksek Okulu, Teknik Eğitim Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi'de Öğretim Görevllisi ve Öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Halen Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Havelsan Açık Kaynak Grubu'nda 2019 yılından beri danışman olarak görev yapmaktadır. Veri Madenciliği, Yapay Zeka, Siber Güvenlik, Doğal Dil İşleme, Güvenli Yazılım Geliştirme konularında çalışmalarına devam etmektedir.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunu olan Erhan Yakut, 10 yıldan fazla süredir yazılım geliştirmektedir. Savunma sanayinde askeri robotların geliştirilmesi ve endüstriyel kontrol sistemlerinin siber güvenliklerinin sağlanması gibi önemli projelerde çalışmıştır. Halen Binalyze şirketinde Kıdemli Yazılım Mimarı olarak enterprise forensics alanında çalışmalarına devam etmektedir.

1991 Yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden mezun olmuştur. Daha sonra ABD’de The George Washington University’de   Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını İnsan Bilgisayar Etkileşimi üzerine yapmıştır. 2000 yılından bu yana Gebze Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmakta, çok sayıda yurt içi ve yurt dışı sanayi projesinde hakemlik, danışmanlık ve izleyicilik pozisyonlarında görev almıştır. Ulakbim Yönetim Kurulu üyeliği, Tübitak Teydeb bilteg yürütme kurulu üyeliği, GTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Göktürk, Humexis kullanıcı deneyimi Ar-Ge firmasının kurucu ortağıdır. İlgi alanları insan bilgisayar etkileşimi, kullanılabilirlik, görünmez bilişim, insan algısı, insan performansı, veri görselleştirme ve yazılım mühendisliği’dir.

Dr. Görkem Çetin, ODTÜ'den mezun olduktan sonra Sabancı ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu. Ardından sırasıyla Tübitak, Vestel Teknoloji ve Turkcell firmalarında çalıştı. Halen kurucusu olduğu ürün analiz firması Countly'de görev yapmaktadır.

Bengü Bayyurt Çetin 2002 yılında ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinden mezun olmuştur. ODTÜ Endüstri Mühendisliğinde yüksek lisansını tamamlamıştır. 2008 yılından beri HAVELSAN'da çeşitli görevlerde çalışmış; 2017 yılında HAVELSAN Yıldız Açık İnovasyon Merkezinin (yildiz.havelsan.com.tr) kurulmasıyla İnovasyon Lideri olarak görev yapmaya başlamıştır

Bilgisayar mühendisliği mezunu olan Serdar Doğruyol, 10 yıla yakın süredir profesyonel olarak yazılım geliştirmektedir. 2014’den beri Açık Kaynak yazılım dünyasında aktif olan Serdar Doğruyol, Crystal programlama dilini geliştiren çekirdek ekibin üyesidir. Ödeme sistemleri, yüksek ölçekli SaaS projeler ve siber güvenlik alanında birçok projede görev almıştır. Kendisi 2015 yılından itibaren aktif olarak Kemal projesini geliştirmektedir.

1974 Ankara doğumlu olan KESKİN Gazi Üniversitesi Endüstriyel Teknoloji bölümünden mezun olup, yüksek lisansını yine aynı bölümde yapmıştır.

AFAD’ın “Yerli Bilişim ile Milli Değişim” rotasıyla çıktığı dijital dönüşüm yolculuğunda, yerli ve açık kaynak ürünlerin kullanımına  öncülük etmiştir.

1997-2011; SGK ve ÇSGB, 2011-2015;  Anadolu Ajansı’nda görev yapmıştır.

Microsoft MCITP, Vmware VCP, ISO 20000 & 27001 ve TSE Toplam Kalite sahip olduğu bazı sertifikalardır.

AFAD Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Dairesi Başkanı olan KESKİN, yeni nesil BT liderliği, matriks yapılar, helikopter yöneticiliği ve bilgi fabrikaları önem verdiği bazı konulardır.