Başvur Türkçe Doğal Dil
İşleme Çevrim İçi
Yarışma Programı
AŞAĞI KAYDIR Başvuru Tarihi: 7 Haziran – 12 Temmuz 2021 Türkçe Doğal Dil İşleme Veri Paylaşım Seti Örnek Proje Tanıtım Sunumu
 
26 Temmuz - 26 Ağustos 2021

Türkçe Doğal Dil İşleme Çevrim İçi Yarışma Programı


Neler İçeriyor ?


 • Türkçe Metin Düzeltme
 • Tanımlanan Veriler Üzerinden Soru Cevap İşlemleri
 • Doğal Dil Anlama
 • Doğal Dil Üretimi
 • Türkçe Doğal Dil İşleme'de Bağlamsal Anlama Teknolojisi
 • Doğal Dil İşleme Kütüphanelerinin Geliştirilmesi
 • Doğal Dil İşleme Veri Setleri Oluşturma
 • Osmanlı Türkçesi üzerine Doğal Dil İşleme
 • Türkçe için Makine Çevirisi
 • Karakter Tanıma Teknolojileri (OCR)
 • Konuşma Tanıma Teknolojileri (Speech to Text)
 • Konuşma Sentezleme Teknolojileri (Text to Speech)

Katılım Şartları


 • Yarışmacılar başvuru formunu doldururken girdikleri tüm bilgilerin doğru olduğunu kabul eder.
 • Katılımcılar, başvuru sürecinde; kendilerini, takım arkadaşlarını ve proje fikirlerini anlatan bir sunum hazırlamak zorundadır. Söz konusu sunumu Google Drive ya da Dropbox gibi bir bulut alanına yükleyip, söz konusu alanın linkini başvuru formunun en alt kısmında yer alan alana girmek zorundadır.
 • Yarışmaya katılım bireysel ya da takım halinde olabilir. Takımlar en fazla dört katılımcıdan oluşabilir.
 • Yarışmaya herhangi bir yaş sınırı olmaksızın herkes başvuru yapabilir. 18 yaş altı ekiplerin ise yarışmaya danışmanlarının eşliğinde katılmaları zorunludur.
 • Yarışma kapsamında hazırlanacak sunumda takım üyelerinin tamamının proje kapsamında görev tanımları yapılmalıdır.
 • Yarışma süresince geliştirilecek kodların, GitHub’da erişilebilir biçimde Açık Kaynak herhangi bir lisans ile (Apache, MIT, GNU vb.) paylaşımı zorunludur. Bu bağlamda tüm yarışmacılar projeleri ile ilgili gerekli dokümantasyonu yapmak zorundadır. (https://choosealicense.com/licenses/ )
 • Yarışmacılar, Türkçe Doğal Dil İşleme ile ilgili yaptıkları çalışmaları Platform ile paylaşmalıdır.
 • Yarışmacılar proje geliştirme süresince projenin bağımlı olduğu ücretli herhangi bir yazılım kullanamaz.
 • Yarışmacılar, yarışmaya mevcut durumda üzerinde çalıştıkları projelerini sunamaz. Daha önceki yarışmalarda yapılan projelerin üzerine geliştirme yapılması da uygun değildir.
 • Yarışma süresince, yarışmacıların daha önce başka yerde yayınlanmış ya da satılmış projeleri kullanılamaz.

Ödüller


Mentor Üyeleri

 

Coşkun Mermer

TÜBİTAK


Bulut Karadağ

Vakıf Katılım


Enes Bulut

Garanti BBVA Teknoloji


Harun Aksaya

Marmara ÜniversitesiKemal Can Kara

Kariyer.net


Şükrü Bezen

ODTÜ 


M. Tarık Altuncu

TRT


Ömer Farukhan Güneş

Oxford ÜniversitesiSeyfullah Tıkıç

Vakıf Katılım


Uğur Atmaca

Hackathon Türkiye


Mustafa ÖZLÜ

Savunma Sanayi Başkanlığı


Furkan Kadıoğlu

DeepZen London
Yarışma Sunumları


 • Yarışmamız 26 Ağustos 2021 tarihinde sona erecektir. Bu nedenle 26 Ağustos  2021 tarihi saat 23:59’a kadar projenize ait tüm dokümanlarınızı, bilgilendirmeleriniz GitHub’a “Acıkhack2021” etiketi ile  yüklemeniz gerekmektedir. GitHub üzerindeki kod deposu, kaynak kodların yanı sıra (1) projenin çalıştırılması için gerekli tüm bağlılıkların eksiksiz bir listesini, (2) projenin çalıştırılması için izlenecek tüm adımları ve (3) kullanılan veri setinin indirilebileceği herkese açık bir bağlantısını içermelidir.
 • Proje kapsamında yapılan geliştirmelerin, yarışmaya sunulacak projeye ait tanımlamanızı yapmanız ve en az haftalık olarak güncellemelerinizi sisteme yüklemeniz zorunludur. (GitHub üzerinden create an organization yaparak proje tanımınızı yapabilirsiniz.) 
 • Yukarıda belirtilen tarihte proje dosyası yüklemediğiniz takdirde projeniz değerlendirmeye alınmayacaktır. 
 • Github’a yüklenen projeler, sunum gününe kadar mentörler ve jüri üyelerimiz tarafından değerlendirilmektedir. Bu nedenle yükleme işleminin bahsi geçen tarihe kadar gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir. 
 • GitHub proje yükleme sürecinde “Acıkhack2021” etiketini kullanarak yükleme yapmalısınız. Ayrıca ekip halinde başvuran kişiler mutlaka ekip adlarını da eklemelidir. 
 • Projeleriniz 3 Eylül 2021 tarihi Salı günü saat 13:00’dan itibaren Zoom üzerinden değerlendirilmeye başlanacaktır. Bu bağlamda her takıma saat ve zoom link bilgisi sizlere iletilecektir. 
 • Yukarıda bahsi geçen tarihde ekipler tüm üyeleri ile birlikte hazırladıkları sunumlarını jüri ve mentörlerimize gerçekleştirecektir. 
 • www.acikhack.com adresinde sunum formatı ile ilgili başlıkları içeren bir dosya hazırlanmış ve yüklenmiştir. Burada belirlenen başlıklara sadık olmanız gerekmektedir. Format olarak istediğiniz formatta sunum yapabilirsiniz. 
 • Sunum esnasında geliştirmiş olduğunuz projeniz ile ilgili bir demo gösterimi yapmanız gerekmektedir. Bu bağlamda sunum esnasında herhangi bir problem yaşanmaması adına projeniz ile ilgili sunumunuza ek olarak proje demo video çekimi de talep edilmektedir.
 • Projeleriniz aşağıda belirtilen ana başlıklar kapsamında 100 puan üzerinden değerlendirilecektir.
 • Katılımcılar jüri ve mentör heyetine yaptıkları sunumu GitHub hesaplarına da yüklemek zorundadır.
 • Yarışmacıların jüri ve mentör üyelerine yapacakları sunumlar çevrim içi ortamda kayıt altına alınacaktır. Konu ile ilgili olarak ilgili KVKK metni web sitesinde mevcuttur. 
 • Yarışma kapsamında hazırlanacak projeler yarışma dönemi içerisinde geliştirilecek olup; önceden hazırlanmış / devam etmekte olan projeler yarışmaya dahil edilemez.

TR OPEN SOURCE

10 yılı aşkın süredir Bilgi Teknoloji sektöründe çalışmakta olup, halen İstanbul Ticaret Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği doktora programına devam etmektedir. Bulut Karadağ, Türkiye'nin kamu bankaları arasındaki ilk yerinde AR-GE merkezi olan Vakıf Katılım AR-GE Merkezi'nin yöneticisidir. Kendi blogunda bilimsel ve akademik çalışmalar yayınlamasının yanı sıra, Ar-Ge ve EU projeleri yönetmektedir.

Kendisi 2019 senesinin başında İstanbul Büyükşehir Belediyesi - Zemin İstanbul Platformu'nda yapılan Hackathon yarışmasında birinci olmuştur.

Enes Bulut, Garanti BBVA Teknoloji firmasında doğal dil işleme ve sanal asistan projelerinde yazılım geliştirici ve mimari mühendisi görevlerini sürdürmektedir.

Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde 2012 yılında lisans ve 2015 yılında yüksek lisans öğrenimlerini tamamladıktan sonra, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde doktora adayı olarak sanal asistanların anlama yeteneklerini artırma ve farklı sanal asistanların bir arada çalışabilirliği üzerine doktora tezi çalışmalarına devam etmektedir.

Özel sektörde 2012 yılından bu yana çalıştığı çeşitli firmalarda bağlı ve büyük veri, nesnelerin interneti, anlamsal ağ ve zeki sistemler alanlarıyla iç içe bir şekilde Türkçe doğal dil işleme alanında çalışmaktadır.

Bu çalışmalar sırasında TÜBİTAK 1001, TÜBİTAK 1501 ve Celtic-Plus (CELTIC-NEXT) projelerinde geliştirici ve yürütücü olarak görev almıştır.Açık kaynak ekosisteminin gelişmesi ve Türkçe doğal dil işleme alanında açık kaynak yazılımların artması amacıyla çalışmalar yapan Türkiye Açık Kaynak Platformu’nda geliştirici ve koordinatör olarak görev almaktadır.

1988 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden mezun oldu. 2 yıl ODTÜ’de uzman olarak çalıştı. Çeşitli yazılım projelerinde yer aldı.

2012 yılında Marmara Üniversitesi’nde uzman olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Bilişim Anabilim Dalı’nda master eğitimine başladı ve 2014 yılında master tezini tamamladı.

Akabinde İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümünde doktora programına kabul edildi. Halen doğal dil işleme alanında doktora çalışmalarına devam etmekte ve vakit buldukça bisiklet sürmektedir. Elif’in eşi, Uraz’ın babasıdır.

İsmim Kemal Can Kara. 33 yaşında, evli, 1 çocuk babasıyım. Kadıköy Anadolu Lisesi ve sonrasında İstanbul Ticaret Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. 2020 itibariyle Gebze Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans bölümüne devam ediyorum. Yine 2020 itibariyle Kariyer.net’te Arge Müdürü olarak çalışıyorum.

Yaklaşık  4 yıldır makine öğrenmesi ve doğal dil işleme alanlarında çalışıyorum. Son yıllarda çalıştığım projeler, arama iyileştirme, içerik ve davranış bazlı öneri sistemleri, döküman sınıflandırma konularını içermektedir. Böyle bir topluluk içerisinde yer alarak bu alanlarda çalışma yapan herkesle tanışma ve birlikte değer üretme fikrini oldukça heyecan verici buluyorum.

Şükrü BEZEN ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğinden lisans ve yüksek lisans derecelerini tamamlamıştır, şu anda ODTÜ Bilişsel Bilimler bölümünde ikinci yüksek lisansına devam etmektedir.

Son 8 yıldır makine öğrenmesi, son 3 yıldır ise doğal dil işleme alanlarında çalışmaktadır. Hobileri arasında makine öğrenmesi alanında eğitimler vermek ve programlama yarışmalarına katılmak yer alır.

Dr Omer Gunes, Quill Junior Research Fellow, Computer Science, Pembroke College

Deneyim

Dr Omer Gunes, Oxford Üniversitesi’ne bağlı Pembroke Koleji’nde doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmaktadır. 2010-2017 yıllarında, bir ERC projesi olan DIADEM projesinde görev almış, bu proje esnasında, belirli dikeylere yönelik otomatik veri çıkarma yöntemleri ile elde edilen metin verilerini, gözetimsiz öğrenme ve derin öğrenme yöntemleri ile işleyen bir sistem geliştirmiştir. 2017 yılında günümüze kadar ise, Pembroke Koleji’nde geliştirilen Quill projesinde, doğal dil işleme tekniklerini, hukuk, tarih ve dijital beşeri bilimler alanlarında uygulamaktadır. Yine aynı süreç içerisinde, Londra merkezli DeepZen şirketinde uzun metinlere yönelik geniş ölçekli ses sentezlemeye yönelik, dogal dil işleme teknikleri geliştirmektedir.

Araştırma Alanları

Deep Learning, Machine Learning, Natural Language Processing, Information Extraction, Emotion Recognition

Eğitim

Oxford Üniversitesi (Doktora / Computer Science)
New York Üniversitesi (Yüksek Lisans / Computer Science)
Galatasaray Üniversitesi (Lisans / Bilgisayar Mühendisliği)

Seyfullah Tıkıç, Anadolu Üniversitesi Uçak Gövde Motor Bakım ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun olmuştur. Beykent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans programını bitirmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Doktora programına devam etmektedir.

Eskişehir yazılım üssü kuluçka merkezinde finansal tablo analizi ve tahminlemesi üzerine bir girişimi olmuştur. Profesyonel iş hayatına e-ticaret yazılımları ile başlamıştır. Çeşitli bankalar için CRM yazılımlarının geliştirilmesinde görev almıştır. Banka krediler yazılımları üzerine çalışmıştır. Telekom şirketleri üzerine CRM yazılımları geliştirmıştır.

Şu an, Vakıf Katılım Bankasında Fon Kullandırma / Fiyatlama Yazılım Geliştirme Teknik Mimar görevini sürdürmektedir. Evli, bir kız, bir erkek çocuğu vardır.

Uğur Atmaca, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur.

Yazılımın her alanında, her boyutta projeler geliştirmiş bir yazılım geliştiricidir.
Şu anda Amerika'daki bir startupa uzaktan danışmanlık vermektedir. Hackathon Türkiye topluluğunun kurucusudur.

2002'de Kırıkkale Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı, 2007'de Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümlerini bitirdi. 2011’de Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ve 2019 yılında Hacettepe Üniversitesi Bilişim Hukuku bölümlerinde Yüksek Lisans çalışmalarını tamamladı.
 
20 yılı aşkın süredir tasarımcı, eğitmen, programcı, yazılım uzmanı ve danışman unvanlarıyla özel sektörde ve kamuda çalışmaktadır. Geleceğin Teknolojileri, Girişimcilik Ekosistemi, Bilişim Hukuku ve Mobil Uygulama dünyasını yakından takip etmektedir. Halen Savunma Sanayii Başkanlığı’nda Yapay Zekâ (Doğal Dil İşleme, Büyük Veri Analizi, Bilgisayarlı Görü) ve Siber Güvenlik konulu projelerde Sözleşmeli Uzman olarak görev yapmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Furkan Kadıoğlu Boğaziçi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden lisans eğitimini tamamlamıştır. Bitirme projelerinde Transfer Learning ve Quotation Attribution problemleri üzerine çalışmıştır. Şu anda Londra merkezli DeepZen şirketinde uzun metinlerin makineler tarafından daha iyi anlaşılması için doğal dil anlama ve işlemeye dayalı çözümler geliştirmektedir.